B002YG1KDE Electrolux E30IC80ISS 30" Induction Cooktop with Exceptional Temperature Control, Stainless Steel
Electrolux E30IC80ISS 30" Induction Cooktop with Exceptional Temperature Control, Stainless Steel
Electrolux E30IC80ISS 30" Induction Cooktop with Exceptional Temperature Control, Stainless Steel is one of the best Electrolux Major Appliances these days. If you're wanted to buy an original Electrolux Major Appliances, then this Electrolux Major Appliances will be the best option.
Icon Collection Induction Cooktop with Exceptional Temperature Control Your home is a reflection of you. That’s why the Electrolux ICON Series is designed to be stylish and flexible, and have intuitive performance, so you can create a kitchen that is exactly right for you. Features: Boil Water Quickly: Quickly bring water to a boil with the Power Assist function Exceptional Temperature Control: Induction technology adjusts heat with greater precision than gas or electric cooktops, especially at lower settings making it ideal for melting chocolate and cooking delicate foods and sauces More Responsive: Cooking with induction is more responsive than gas or electric, you can instantly take the heat from boil to simmer More Energy Efficient: Induction cooking is 70% more efficient than gas and 20% more efficient than electric cooktops Custom-Set™ Controls: Quickly and precisely raise or lower temperatures with up to 15 digital preset touch settings Cooktop Stays Cooler: Heat is transferred directly to the cookware with induction cooking, so the cooktop stays cooler to the touch, making it easier to clean Specifications: Approved for Single Oven Combo Installation: Approved Cooking Surface: Black Vitroceramic Glass Left Front 8" Induction Element: 2,400/3,400 Watts Left Rear 7" Induction Element: 1,900/2,600 Watts Right Front 10" Induction Element: 2,500/3,800 Watts Right Rear 6" Induction Element: 1,500/1,900 Watts Amperage: 40 Amps Power Supply Connection Location: Right Rear Middle Voltage: 240/208 Volts Depth: 21-1/2" Height: 4-3/8" Width: 30-3/4" Cut-Out Depth: 20-3/8" - 20-1/2" Cut-Out Height: 4-1/2" Cut-Out Width: 29-5/8" - 29-3/4" Shipping Weight: 58 lbs Approved for Single Oven Combination Installation Approved for Downdraft Vent Combination Installation ADA Compliant UL Listed CSA Certified Creating truly amazing designs takes attention to detail
Electrolux
E30IC80ISS
Electrolux - E30IC80ISS
you can buy, compare prices or see all the reviews about Electrolux E30IC80ISS 30" Induction Cooktop with Exceptional Temperature Control, Stainless Steel the link below
Search Result :
30" Induction Cooktop - Electrolux - ICON ®
rofessional Induction Cooktop | Electrolux ICON Induction ...
B002YG1KDE Electrolux E30IC80ISS 30" Induction Cooktop with Exceptional Temperature Control, Stainless Steel Rating: 4.5 Diposkan Oleh: SeanFMickle