B0036ERT2Y Frigidaire Gallery 36 In. White Electric Cooktop - FGEC3645KW
Frigidaire Gallery 36 In. White Electric Cooktop - FGEC3645KW
The Frigidaire FGEC3645KW Gallery Series 36 In. Electric Cooktop, in white, is a beautifully designed ceramic glass cooktop with five powerful electric elements. One of the five elements are Frigidaire's specially designed SpaceWise expandable elements, which can be changed in size and power from 1,600 watts to 3,000 watts and from 6 in. to 9 in. This ensures you always have a burner that perfectly fits the size of your pots and the amount of heat you need. The Express-Select controls make it easy to choose and change settings, sending your elements from warm to boil with just the flick of a knob. Plus, the ceramic surface wipes clean easily, helping speed up clean up.Package Content:CookopmanualwarrantyHot surface indicatorsCeramic glass cooktopColor-coordinated plastic knobsHeight 2.62Width 36.75Depth 21.37Weight 60.00Color WhiteOperating SystemBatteries IncludedBatteries RequiredNumber of Batteries 0Battery Type no batteries requiredLanguage English, FrenchAssembly Required
Gallery series 36 in. electric cooktop
One SpaceWise element expands from 6 in/1,600 watts to 9 in,/3,000 watts
Two 7 in./1,500 watt burner, one 12 in./2,700 watt element, one 6 in./1,200 watt element