B009O6YV74 Electrolux EI36EC45KB 36" Black Electric Smoothtop Cooktop
Electrolux EI36EC45KB 36" Black Electric Smoothtop Cooktop
Electrolux EI36EC45KB 36" Black Electric Smoothtop Cooktop is the most wanted Electrolux Major Appliances at this time. In case that you're wish to buy the best Electrolux Major Appliances, we recommend this Electrolux Major Appliances will be the good choice.
Certifications & Approvals
Sabbath Mode (Star-K® Certified): Yes
ADA Compliant: Yes
Agency Approval: UL/CSA
Controls
Control Location: Across Front
Display Type: Digital (Blue LED)
Cooktop Specifications
Cooking Surface: Black Ceramic Glass - Beveled Edge
Center: 5/7" - 750/1,800 Watts
Right Front: 9" - 3,200 Watts
Right Rear: 6" - 1,200 Watts
Hot-Surface Indicator Light: 5 (integrated in display)
Left Front: 6/9/12" - 1,200/2,000/3,000 Watts
Left Rear: 6" - 1,200 Watts
Exterior Dimensions
Height: 3-1/8" - 6-5/8"
Width: 36-3/4"
Depth: 21-3/4"
Electrical Specifications
Amps @ 240 Volts: 43.3 / 37.5
Connected Load (kW Rating) @ 240V: 10.4 / 7.8
Minimum Circuit Required (Amps): 40A amps
Power Supply Connection Location: Right Rear Center
Voltage Rating: 240V / 208V, 60Hz
General Specifications
Product Weight (lbs): 58 lbs.
Shipping Weight (lbs): 66 lbs.
5 Flexible Radiant Elements
Ceramic Glass Surface
Digital Preset Touch Settings
Triple Element
ADA Compliance
you can buy, compare prices or see all the reviews about Electrolux EI36EC45KB 36" Black Electric Smoothtop Cooktop the link below
Search Result :
electric stove tops | eBay - Electronics, Cars, Fashion ...
Find great deals on eBay for electric stove tops and 30 electric cooktop. Shop with confidence.
B009O6YV74 Electrolux EI36EC45KB 36" Black Electric Smoothtop Cooktop Rating: 4.5 Diposkan Oleh: SeanFMickle