B00CBN098M Electrolux EI30EC45KS
Electrolux EI30EC45KS
Certifications & Approvals
Sabbath Mode (Star-K® Certified): Yes
ADA Compliant: Yes
Agency Approval: UL/CSA
Controls
Control Location: Across Front
Display Type: Digital (Blue LED)
Cooktop Specifications
Cooking Surface: Black Glass - Stainless Steel Frame
Right Front: 9" - 3,200 Watts
Right Rear: 6" - 1,200 Watts
Hot-Surface Indicator Light: 4 (integrated in display)
Left Front: 6/9/12" - 1,200/2,000/3,000 Watts
Left Rear: 6" - 1,200 Watts
Exterior Dimensions
Height: 3-1/8" - 6-5/8"
Width: 30-3/4"
Depth: 21-3/4"
Electrical Specifications
Amps @ 240 Volts: 35.8 / 31.3
Connected Load (kW Rating) @ 240V: 8.6 / 6.5
Minimum Circuit Required (Amps): 40A amps
Power Supply Connection Location: Right Rear Center
Voltage Rating: 240V / 208V, 60Hz
General Specifications
Product Weight (lbs): 50 lbs.
Shipping Weight (lbs): 58 lbs.
Exterior Dimensions - Height: 3-1/8" - 6-5/8" Width: 30-3/4" Depth: 21-3/4"
ELEMENTS - Right Front: 9" - 3,200 Watts Right Rear: 6" - 1,200 Watts Hot-Surface Indicator Light: 4 (integrated in display) Left Front: 6/9/12" - 1,200/2,000/3,000 Watts Left Rear: 6" - 1,200 Watts
you can buy, compare prices or see all the reviews about Electrolux EI30EC45KS the link below
Search Result :
Electrolux EI30EC45KS 30-Inch Electric Cooktop Review ...
Electrolux Electric Cooktops - Us-appliance
Electrolux EI36EC45KS 36-Inch Electric Cooktop Review ...
Electrolux Cooktop User Manuals Download - ManualsLib
30 inch cooktops | eBay - Electronics, Cars, Fashion ...
Find great deals on eBay for 30 inch cooktops and gas cooktops. Shop with confidence.